Квітники. Частина 1.

 

Купуючи насіння тих чи інших квітів, Ви швидше за все вже маєте план, де будуть посаджені майбутні рослини і як його доглядати. Навіть квітникар-початківець, перш ніж піти в магазин або на ринок за заповітним пакетиком, ознайомитися, якщо не з сотнею, то, як мінімум, з 99-ма статтями з оформлення квітника, правил підбору рослин та іншою доступною інформацією, і ще на етапі теоретичного освіти дізнається, що не всякий квітник можна назвати клумбою. Якщо ж Ви ще не зовсім засвоїли різницю між міксбордером і альпінарієм, тоді коротко пройдемося по існуючим видам квітників і розберемо різницю між ними. Залежно від його геометричної форми, місця розташування, оглядовості та об'єктів, які на ньому знаходяться, квітник називатиметься: клумбою, рабаткою, міксбордером, альпінарієм або рокарієм, палісадником, солітером, масивом тощо.

 

Клумба

Клумба – квітник правильної геометричної форми із замкнутим контуром: коло, овал, прямокутник, трикутник, ромб. Регулярні клумби найчастіше можна побачити у міському озелененні, вони виділяються строгими лініями, часто симетричним візерунком і, обов'язково, одночасним цвітінням усіх рослин. На нерегулярній клумбі цвітіння одних рослин змінюється іншими, аж до холодів. З цим завданням добре справляються багаторічники, висаджені групами, а якщо їхню компанію розбавити квітами цибулинними, то Ваша клумба набуде особливої ​​чарівності. За способом посадки квітів розрізняють суцільні та складові клумби, підняті, плоскі та опуклі, вертикальні, контейнерні тощо. Основні правила, а точніше поради при оформленні клумби:

  1. вибирайте рослини зі схожою агротехнікою і такі, що тримають візерунок, не розповзаються;
  2. намагайтеся забезпечити доступ до клумби з усіх боків, а також гарний огляд;
  3. не робіть клумбу занадто великого розміру, навіть якщо площа дозволяє, тому що її буде важко доглядати;
  4. забезпечте клумбі тривале цвітіння та мінливість – підбирайте квіти за термінами цвітіння:
  • ранньоквітучі (травень-червень): ломикамені, примула, бадан, нарцис, крокуси, тюльпани, віола, барвінок, гіацинт, лілійник, мак, маргаритки, незабудка, петунія, арабіс кавказький, доронікум;
  • квітучі у червні-липні: іриси, агератум, півонії, волошки, дельфініум, астильба, чорнобривці, гвоздика, портулак (цвіте все літо з червня по вересень), бегонія;
  • квітучі в липні-серпні: брахікома іберисолиста, астильба, дзвіночки, флокси, ромашка садова, синьоголовник альпійський, календула, антирринум (левова позіха), петунія, настурція, чорнобривці, космея, бегонія, вербенія, вербенія горошок запашний, космос, лобелія;
  • квітучі у серпні-вересні: агератум, астра багаторічна, горошок запашний, чорнобривці, календула, лобелія, жоржин, тирлич китайський, хризантема.
  •  

 

Рабатка

Довгий квітник-стрічка, що обрамляє садово-паркову доріжку з однієї або двох сторін, огорожа або будова, шириною від 0,5 до 1,5 м. Робатки бувають односторонніми (вздовж альтанки, будівлі, огорожі) або двосторонніми (посередині алеї). В односторонніх робітках високі рослини висаджують на задньому плані, а низькорослі - на передньому; двосторонні рабатки проглядаються з обох боків, тому логічніше їх робити симетричними, і висаджувати високі рослини по центру. Рабатки тяжіють до регулярних квітників, тому що рослини на них висаджують не хаотично, а групами, малюючи візерунок. Добре підійдуть яскраві квіти, однорічники та багаторічники, плюс декоративно-листяні трави для створення фону: лобелія, петунія, чорнобривці, гейхера, годеція.

 

 

Регулярний квітник, як смокінг, виглядає розкішно, але не завжди доречний. Якщо місце під квітник обмежене і неможливо забезпечити хорошу оглядовість, якщо в саду ростуть дерева, є водоймище, або ділянка нерівна, а тим більше якщо у Вас немає часу і сил щодня підтримувати доглянутий, урочистий вид регулярної клумби, то варто розслабитися і направити свою творчу енергію в продуктивніше русло: міксбордери, альпінарії або рокарії.

 

Міксбордер

Квітник вільного стилю. Мальовничий, не обмежений ні кольором, ні формою, ні висотою рослин, декоративний протягом усього дачного сезону, він гармонійно впишеться у пейзажний сад та сад у стилі кантрі. До речі, для сільського саду скласти композицію можна із овочів, звичайних, декоративних, а також пряних трав та зелені. Ідея не нова, але заслуговує на пильну увагу, тим більше що відповідного насіння в асортименті магазину набереться не на одну таку посадку: квасоля або горошок на задньому плані, томати чері з червоними і жовтими плодами (Міні Бол F1, Вишня Жовта, Стромболіно F1), розміщені відповідно до висоти стебла в центрі або по краю, карликові декоративні перчики (Аладдін F1), артишоки, базилік зелений і фіолетовий, кучерява петрушка (Петра), круглі кущі салату зеленого (Локарно F1) і темно-червоного ( Кармезі F лимонна трава, а скільки квітучих ароматних трав: розмарин, бергамот, майоран, шавлія, чебрець.

Одним словом, і краса, і користь! Звичайно ж, як і в будь-якому іншому квітнику, тут є свої закони, які, втім, продиктовані небажанням усе впорядкувати, а практичністю.

 

Бордюр навряд чи можна вважати окремим видом квітника, це елемент декору, окантування, рамочка і для клумби, і для міксбордера... За допомогою квіткового бордюру можна підкреслити строгі лінії квітника, або надати йому плавності. Для цих цілей підійдуть рослини, здатні тримати форму, невисокого росту, кущисті або килимові, однорічні, дворічні або багаторічні, квітучі або ті, у яких за красу цінуються листя. При цьому багаторічники довше цвітуть, зберігають листя і потребують менших турбот по стрижці та корекції. Висота бордюру не повинна перевищувати 30-50 см, а загальне забарвлення контрастувати з газоном та квітником. Самшит, кизильник горизонтальний, арабіс кавказький, примула, каменяломка, армерія, гейхера, чорнобривці, агератум, аліссум, лобелія, бальзамін та інші відповідають вимогам до бордюру.

 

 

Альпінарій та рокарій

Сад, розведений декоративним камінням на обмеженій ділянці. Альпінарій - це гірка, вкрита скелястою рослинністю, а рокарій більше тяжіє до горизонтальної площини і тому його можна розмістити в тіні. Рослинами для рокарію найчастіше стають низькорослі хвойні та листяні породи, ґрунтопокривні види та сорти, чагарники та квітучі, багаторічні та цибулинні. Матеріалів та правил щодо оформлення кам'яного саду на стільки багато, що для розмови про них варто відвести окрему, а може й не одну статтю.

 

Альпінарій із водоспадом

 

Альпінарій Гірка

 

Рокарій

 

Рокарій з мінімумом квітучих рослин

 

Рокарій із щебенем

 

Вазони

Як окремий тип квітника виділяють вазони. Мобільні, оригінальні, компактні, вони завойовують популярність і в міському, і присадибному озелененні. Як вазони використовують все, на що поширюється фантазія дизайнера-садівника: вази, непотрібні ящики, покришки, ванни та тазики, старі черевики, спеціально зістарене кухонне начиння, садові лійки, не викорчовані пні, в яких проробляють отвір під вазон і так. Оформляючи сад вазонами, вибирайте грунт, що добре утримує вологу, поживний, і рослини, які легко переносять пересадку, з несильно розвиненою кореневою системою, стійкі до посухи та надмірної вологості, з повторним цвітінням, різні за висотою, щоб сформувати центр, периметр і край композиції : пеларгонія, астра, жоржин, фіалка, агератум, іберіс, вербена, петунія, фуксія, лобелія, настурція та інші.

 

Про такі види квітників, як палісадник, партер, арабеска, масив поговоримо в наступній статті, від автора вони вимагають багато тексту, а від власника - великої площі.

 

Бажаємо Вам процвітання та натхнення.