У сівозміні цвітну капусту вирощують після добре удобрених попередників. Для першого рядка вирощування краще використовувати південні чи південно-західні схили, захищені від північних холодних вітрів. Підготовку ґрунту проводять аналогічно як під білокачанну капусту.

Під цвітну капусту вносять по 60-80 т/га гною або 40-50 т/га перегною і повне мінеральне добриво (N180P120K210). Добре реагує цвітна капуста на внесення борних і молібденових добрив. При менших дозах азотних добрив, особливо при першому рядку висаджування, рослин уповільнюється приріст листового апарату, внаслідок чого формуються дрібні суцвіття, які швидко розсипаються.

Щоб мати врожай цвітної капусти протягом літа і осені, розсаду крім захищеного грунту вирощують у розсадниках. Насіння цвітної капусти в розсадниках висівають у кілька термінів: квітні, травні, червні та в липні для дорощування рослин цвітної капусти. При весняному вирощуванні органічні та фосфорно-калійні добрива вносять восени, а азотні навесні. У західних районах, де випадає багато опадів, мінеральні добрива вносять рано навесні. Для літніх термінів висіву насіння цвітної капусти органічні (перегній) та мінеральні добрива можливо вносити і рано навесні, або під передпосівну культивацію, особливо коли капусту вирощують як повторну культуру.

Розсаду цвітної капусти вирощують так, як і розсаду ранньої білокачанної капусти.

При висадженні розсади цвітної капусти в перший і другий терміни велике значення має якість загартування рослин. Загартування розсади починають за 12-14 днів до висадження, з парників знімають рами і частину плівки з теплиць. За 7-8 днів до висаджування розсади з парників знімають рами і на ніч, а з теплиць – плівку чи бічну огорожу. Зниження температури повітря в цей період навіть до мінус 2°С не шкідливе для розсади насіння цвітної капусти. Висаджування не загартованої розсади призводить до подовження періоду її приживання, листя швидко жовтіє і відмирає, а нове дуже повільно відростає. Внаслідок цього виростають маленькі не товарні голівки, які швидко розсипаються.

Розсаду насіння цвітної капусти з парників і теплиць висаджують у відкритий ґрунт через 35-45 днів, а з розсадників – 35-40 днів (у фазі 5 листочків) залежно від терміну висаджування. Потрібно уникати переростання рослин, тому що така розсада погано приживається і втрачає багато листків після висаджування.

Розсаду насіння цвітної капусти першого терміну висаджують у відкритий ґрунт у ті ж терміни, що і ранній, розсадопосадочними машинами або вручну за схемою 60-70х40-50 см (40-30 тис. рослин/га). Капусту наступних термінів висаджують кожні 15-25 днів. Підготовка розсади до висаджування та догляд за рослинами такі, як і для ранньої капусти. Якщо потрібно, рослини підгодовують азотними добривами із розрахунку 60 кг/га діючої речовини. У період формування суцвіть головки цвітної капусти в сонячну погоду затіняють, щоб уникнути позелененню. Для цього над ними надламують або зв'язують 2-3 верхні листки. Але краще використовувати сорти та гібриди, які добре закривають головки листовою масою. Таким вимогам добре відповідають насіння цвітної капусти Міньйон F1, Кристаліна F1 компанії Tezier.

Цвітну капусту другого та наступних термінів на легких ґрунтах можна вирощувати і безрозсадним способом. При цьому влітку, особливо в центральних та південних районах, рослини формують більш розвинену кореневу систему, яка проникає на глибину 1,5 м та краще забезпечує їх вологою. Це сприяє кращому розвитку рослин та формуванню більшого врожаю.

 

Догляд за рослинами

Після машинного висаджування перевіряють його якість. Присипані рослини звільняють від землі, а там, де грунт біля рослин недостатньо ущільнений, його ущільнюють. Одночасно досаджують розсаду на місця перепусток. Через 5-6 днів після висаджування перевіряють приживання і, якщо необхідно, підсаджують нові рослини.

Протягом вегетації цвітну капусту підтримують у чистому від бур'янів вигляді, міжряддя систематично рихлять, а перед змиканням рядків рослини підгортають. При появі дводольних та злакових бур'янів вносять препарати Бутізан 400 к.с. у дозі 1,7-2,5 після висадки розсади, Поаст 20% к.о. 1,0-3,0 під час вегетації, Шогун 100ЕС к.е. однорічні злакові 0,6-0,8, багаторічні злакові 1,0-1,2 л/га.

Перше розпушування міжрядь проводять після висадки розсади (на 6-9 день) на глибину 4-6 см, наступні - в міру потреби на глибину 10-12 см, але не менше 2-ох разів. При першому розпушуванні цвітну капусту раннього терміну висаджування підгодовують аміачною селітрою (100-150 кг/га).

Цвітна капуста дуже вимоглива до вологості грунту, тому протягом вегетації її потрібно систематично поливати. Оптимальна вологість ґрунту 75 – 80% НВ. Терміни та норми поливів залежать від зони, стану рослин і способів зрошення. У південних районах протягом вегетаційного періоду ранню цвітну капусту поливають 4-7 разів нормою поливу 300-400 м.куб./га. У лісостепу кількість поливів зменшують до 4-6, у західних областях поливають 1-4 рази лише у посушливі роки з поливною нормою 200-300м.куб./га. При температурі вище 25°С і низької відносної вологості повітря голівки формуються маленькі та швидко розсипаються.

 

Боротьба з хворобами та шкідниками

Всі капусти найбільше страждають від кіли. Щоб уникнути її занесення з розсадою, перед висадженням ретельно оглядають кореневу систему рослин. Гриб тільки розвивається в кислому середовищі, тому кислі ґрунти потрібно вапнувати. Вапняні добрива потрібно вносити під попередник із розрахунку 3-5 т/га залежно від кислотності ґрунту, а у парниках – 0,3-0,7 кг на раму. У період вегетації всі уражені кілою рослини видаляють із поля та знищують.

Розсада капуст усіх видів часто уражається чорною ніжкою, а дорослі рослини – фімозом, альтернаріозом, переносопорозом, судинним та слизовим бактеріозом. Для боротьби з цими хворобами використовують Превікур 607 СЛ в. 2-4 л/га, Фундазол 50% з.п. 10-12 кг/га.

Зі шкідників на посівах капусти найбільш поширені хрестоцвіті блішки, капустяна попелиця, совки, моль, капустяний білян. Для боротьби з ними проводять профілактичні та агротехнічні заходи: чергування культур у сівозміні, своєчасне знищення бур'янів та післяжнивних залишків, глибоке зяблеве орання та розпушування міжрядь під час лялькування гусениць. Їхні хімічні використовують наступні препарати: Волатон 500 50% к.е. 1,0-1,5 л/га проти білянки, совки, молі, 0,6-1,0 л/га блішки, листоїдів; Децис Форте к.е.0,05-0,07 л/га - проти біляни, совки, попелиці, блішки; Діазинон з.п 0,08-0,12 кг/га від совки, білянки, молі; Намолт 15% к.с 0.3л/га – проти совки, білянки, молі; Омайт 570 57% в. 0,2 л/га комплекс проти листових шкідників; Фуфанон 57% к.о. 1,2 – комплекс від шкідників; Фюрі 10% в. 0,1-0,15л/га від совки, біляни, попелиці; Штефесін 2,5% к.о. 0,3 л/га від совки, молі, білянки, блішки, попелиці.

Цвітну капусту прибирають у міру дозрівання головок у кілька термінів. Головки зрізають з трьома укривними листами, які захищають їх під час транспортування.

 

Дорощування цвітної капусти

За допомогою дорощування можна подовжити період збуту на ринку цвітної капусти до лютого. Для цього насіння висівають 10-20 липня, щоб до осені рослини мали велику листову поверхню і накопичили достатню кількість поживних речовин. Для дорощування використовують також рослини від ранніх термінів висіву або висадження розсади, які не сформували товарної голівки. Перед настанням заморозків рослини з добре розвиненою листовою розеткою та головками з діаметром 5-10 см викопують з корінням і перевозять до місць дорощування. Перед викопуванням рослини сортують за розміром головок та вибраковують пошкоджені та хворі. Відібрані рослини прикопують до нижнього листя у вологий ґрунт у парниках рядами по 30-50 шт. під кожну раму. Сухий ґрунт поливають. Парники накривають матами або щитами і забезпечують вентиляцію до холодної погоди. При зниженні температури до мінус 2-3°С їх вкривають матами, або листям кулею 20-25 см. При дорощуванні в міру потреби у рослин обламують сухе листя. Вологість повітря підтримують лише на рівні 85-90 %.

Цвітну капусту дорощують також у плівкових теплицях із обігрівом. Вони рослини прикопують і вкривають темною плівкою, папером чи іншими світлонепроникними матеріалами. Дорощування можливо проводити і в овочесховищах, траншеях та інших приміщеннях.

При дорощуванні пластичні речовини з листя, коріння та качана переміщуються в головку. В результаті цього вона розростається, діаметр її досягає 17-25 см. Довжина періоду дорощування залежить від температури: при 13°С він триває 20 днів, при 5°С - 50, а при 1°С - 120 днів.