Кількість
|
Вартість
|
||
|
Кольоровий світ на стільки різноманітний, барвистий і чудовий, що запаморочення та весела дурниця забезпечена як досвідченому флористу, так і простому обивателю, який відвідав магазин насіння. У цьому розділі представлені лілії, а точніше цибулини лілій, з яких ви можете на своєму квітнику виростити ніжні, але величні квіти.
Варто відразу ж сказати, що вибирати цибулини тих чи інших лілій за красою та параметром "подобатися не подобатися" справа невдячна і ризикована. Лілії ідеальні. Чудові. Неповторні. І місця на клумбі чи іншому квітнику ніколи не буде достатньо. Тому варто на мить утихомирити у своїй душі естета, і поглянути на питання з практичної точки зору.
Існує Міжнародна класифікація (або Міжнародний регістр) лілій, де описано понад 3500 сортів лілій! Відповідно до цього регістру виділяють 8 класів (або груп) цих кольорів. Кожен клас включає садові форми і гібриди лілій з певними зовнішніми характеристиками: висота рослин, колір, наявність запаху, способи розмноження, період цвітіння, схильність до захворювань, і різними вимогами догляду. Виберіть для себе цибулини тих кольорів, які дозволять вам повністю насолодитись їх цвітінням. Дозвольте ліліям підкорити ваше серце!
Азіатські гібриди лілій найвитриваліші та невибагливі. До цієї групи відносяться садові форми та гібриди таких лілій: лілія тигрова і Давида, лілія поникаюча і приємна, лілія Максимовича та карликова, лілія однокольорова та цибулинна, лілія плямиста та лілія голландська.
Зацвітають рано (червень), не мають запаху, виростають у висоту від 60 до 100 см. Квітки великі, 10-15 см у діаметрі. Холодостійкі – цілком можуть перезимувати у відкритому ґрунті. Віддають перевагу слабокислим або нейтральним грунтам, погано ростуть на вапняних бідних грунтах. Азіатські лілії цвістітимуть і на сонячній ділянці, і в півтіні. Це правильний вибір для садівників-початківців і для тих, хто не може приділяти квітам багато часу.
Виведено безліч сортів азіатських лілій різноманітного забарвлення, з простими або махровими квітами. Вибирати є з чого! Азіатські гібриди лілій добре розмножуються дітками та лусочками.
Трубчасті лілії пахнуть. Ні! Вони ПАХНУТЬ божественно, так, як і повинні пахнути лілії: солодко, млосно, хвилююче, аромат нагадує про щось давно забуте, забирає в минуле і утихомирює. Красиві великі квіти трубчастих лілій формою нагадують грамофон. Цибулини трубчастих лілій здатні зимувати в ґрунті, стійкі до хвороб, невибагливі у вирощуванні. Вони здобули любов і повагу як серед садівників-початківців, так і серед досвідчених флористів.
Довгоквіткові гібриди - садові форми від лілії довгоквіткової. Квіти у цих гібридів білі або переважно світлих відтінків. Рослини погано переносять холод і вимагають гарного укриття взимку, крім того, легко поражаються вірусами. Натомість гіліди лілій використовуються для створення таких змішаних.
Східні (орієнтальні) гібриди лілії: до цієї групи належать найкрасивіші та найекзотичніші лілії. Це гібриди східно-азіатських лілій: лілії червоної, золотистої, японської, Генрі та ін. Вони як перша асоціація зі Сходом: сильний аромат, великі строкаті квіти. Східні лілії більш вимогливі у догляді та ніжніше, ніж азіатські лілії. Їм потрібний кислий, добре дренований і родючий ґрунт, сонячне місце, захищене від сонця. Цвітуть такі лілії із середини серпня. На зиму цибулини необхідно викопувати або дуже добре вкривати.
Так як орієнтальні лілії бувають невисокими, їх можна вирощувати на передньому плані змішаних квітників, а також у контейнерах та садових вазах. Найчастіше східні лілії вирощують на зріз, але варто звернути увагу, що у закритому приміщенні їхній запах може бути різким.
Мартагон гібриди або кучеряві гібриди, до яких відносяться лілії, що походять від лілії кучерявої (або лілії березнягон), лілії Хансона та дворядної, лілії тсінгтаунтської та медеоловидної. Сортів цієї групи всього близько ста, вони характерні високим ростом, чалмовидними квітками, що поникають ніжних відтінків різних кольорів. Серед переваг лілій цієї групи морозостійкість, невибагливість у виборі ґрунту та освітлення, довговічність, висока декоративність, несхильність до вірусів і хороша опірність всіляким гнилям. Але, на жаль, березнягон гібриди поки не набули широкої популярності в нашому регіоні.
Кандидум гібриди - садові форми, яким дала початок лілія білосніжна, або, як її часто називають, лілія королівська, схрещена з халцедонською лілеєю та іншими видами європейських лілій. Зразком виду є ліра теракотова (Lilium x testaceum).
Сортів цього виду зовсім небагато, зате всі вони дуже ароматні, квітки мають форму широкої лійки або трубчасту, забарвлення квіток – всі відтінки жовтого кольору або біле. У сортів цього виду лусочки цибулин переходять у листя, що утворює розетку. Недолік виду - схильність до грибкових хвороб, крім того, у цих гібридів погано зав'язуються насіння.
ЛА-гібриди лілій: результат схрещування довгоквіткових (лонгіфлорум) та азіатських лілій. В результаті вийшли невибагливі рослини з великими та витонченішими квітами. Це найперспективніший на сьогоднішній день клас лілій, придатний для цілорічного вирощування у захищеному ґрунті, а також для відкритого ґрунту. ЛА-ліліям притаманний тонкий аромат, пелюстки не такі тендітні, а квіти більшого розміру, ніж у азіаток. При весняній посадці (квітень-початок травня) зацвітають ЛА-лілії вже у липні.
ВІД-гібриди лілій: отримані в результаті схрещування між орієнтальними та трубчастими ліліями. Ненав'язливий аромат, величезні (до 30 см у діаметрі) квіти, щільні пелюстки, гарна зимостійкість та невибагливість у догляді. Цвітуть ОТ-лілії з другої половини серпня, у висоту рослини досягають 1,5 метрів.
Щоб гідно оцінити красу лілій, потрібно забезпечити їм гарний догляд.
Більшість лілій добре розвиваються та цвітуть на сонячному місці, без сильного вітру. Лілії - багаторічні рослини, тому підготовка ґрунту як ніколи важлива для них. Грунт під лілії повинен бути легким, повітро- та водопроникним, з хорошим дренажем. Кислотність грунту визначається класом лілій, наприклад, азіатські віддають перевагу слабокислим або нейтральним грунтам, а ось для орієнтальних грунт має бути з кислою реакцією.
Для вирощування трубчастих лілій потрібно нейтральна і навіть злегка лужне середовище. Найкращий час для посадки-пересадки цибулин-кінець серпня-вересень, коли лілії вже відцвіли. Цибулини лілій, куплені навесні, висаджують у травні. Пізно квітучі лілії, наприклад, східні, висаджують навесні, оскільки восени їх цибулини продовжують формуватися і не перенесуть похолодання.
Глибина посадки цибулин лілії залежить від розмірів самої цибулини: для дорослих та великих викопують ямки глибиною 15-20 см, для дрібніших – 8-10. На дно ямки насипають шар чистого піску, розміщують цибулину, розправляють її коріння та засипають землею. Залежно від висоти рослин відстань між посадженими цибулинами має бути від 25 до 35 см. Посаджені на зиму цибулини лілій вкривають сухим листям і лапником, а навесні укриття знімають. Догляд за ліліями звичайний - прополювання, розпушування, полив, підживлення.
Поливають лілії тільки під корінь, до і під час цвітіння регулярно, щоб грунт не пересихав, але й був помірно вологим. Уникайте потрапляння води на листя, щоб уникнути опіків та розвитку хвороб. Між ліліями добре б посадити низькорослі квіти або ґрунтопокривні рослини, такий трюк убереже ґрунт від пересихання та перегріву, а значить і кореневу систему лілій.