Кількість
|
Вартість
|
||
|
Чорнобривці, оксамитець, тагетес, вогники - назв у цієї квітки багато, а шанувальників ще більше. Влітку в нашій країні майже кожна клумба у дворі багатоповерхових будинків розквітає яскраво оранжевими та жовтими відтінками, популярні чорнобривці і в ландшафтному дизайні, декоруванні флористики. Все завдяки їх непримхливості щодо умов, а також яскравому, пишному та тривалому цвітінню. У міському озеленінні використовують здатність чорнобривців рости біля доріг і трас, де багато вихлопних газів та пилу, і часто мало тіні.
Крім краси та невибагливості, чорнобривці відомі ще й своєю корисністю, причому як на городі, так і на кухні, домашній аптечці.
Якщо посадити чорнобривці поруч із овочами, наприклад, біля картоплі, то вони послужать гарним захистом від капустянки та колорадського жука; капусту і цибулю вбережуть від мухи цибулі, совки і капустяної білянки, томати, баклажани, перець від навали колорадського жука; суницю - від довгоносика, а троянди - від попелиці.
Завдяки фітонцидам, ароматичним речовинам, які містяться в листі, стеблі та пелюстках суцвіття, чорнобривці і самі мають підвищений опір до хвороб та шкідників.
У кулінарії знайшли застосування сушені пелюстки чорнобривців. Вони є основою для прянощів, відомих під назвою імеретинський шафран. Отримати без цього компонента справжній смак грузинського плову, сациві чи супу харчо просто неможливо. Влітку ви можете самостійно приготувати спецію: зріжте головки квітів чорнобривців вузьколистих і висушіть їх у тіні, подрібніть і перекладіть у суху, чисту банку із щільною кришкою. Для того щоб змінити вашу страву, буде достатньо крапельки імеретинського шафрану. Також його додають у соуси, маринади, лікери, при консервації і навіть у випічку, морозиво та десерти. Імеретинський шафран замінить харчовий барвник, і надасть ніжний жовтий колір основі.
Пряний квітковий аромат має не тільки пелюстки, але і стебла і листя чорнобривців. Ця властивість вже давно відома парфумерам. Ефірна олія тагетесів використовується при створенні багатьох відомих дорогих марок парфуму.
У народній медицині чорнобривці застосовують як протизапальний, антисептичний, антимікробний, протинабряковий, потогінний, протигельмінтний, спазмолітичний, заспокійливий, гіпотензивний, протигрибковий засіб:
- соком чорнобривців можна змащувати укуси комах (комари, оси, бджоли), засіб безпечний для дітей;
- їх настоєм полощуть горло при тонзиліті, ангіні, запальних або гнійних захворюваннях ротової порожнини;
- при грибкових ураженнях роблять ванни для ніг з відваром чорнобривців;
- а загальна ванна з відваром вважається добрим заспокійливим засобом при неврозах, депресії, тривожності. Сучасній і народній медицині відомо багато інших способів застосування тагетесів для лікування або підтримки здоров'я, але краще все ж таки використовувати їх тільки після консультації з лікарем.
У культурі існує понад 30 видів чорнобривців, але впевнену популярність у квітниках тримають лише три з них:
- чорнобривці прямостоячі, або африканські (Tagetes erecta);
- чорнобривці відхилені, або французькі (Tagetes patula);
- чорнобривці тонколисті (Tagetes tenuifolia).
Чорнобривці прямостоячі, або африканські: окремі сорти у висоту можуть досягати 1 метра. але існують і карликові форми 15-20 см, головки у квітів махрові, великі, яскраво-жовтих, лимонних або помаранчевих кольорів. Надзвичайно красиві чорнобривці сорту Ванілла F1 з кремовими суцвіттями. схожими на шапочку ванільного морозива.
Інші сорти прямостоячих чорнобривців: Поллюкс, Еквінокс, Антигуа F1, Купідон та ін.
Французькими, відхиленими, низькорослими або розлогими називають вид чорнобривців, висота яких не перевищує 60 см, а гілки утворюють пишний кущ, розгалужений біля самої основи. Суцвіття махрові або напівмахрові, дуже декоративні. Найпопулярніші сорти Кармен, Медові Соти та Тигрові очі.
Чорнобривці з безліччю маленьких і ніжних немахрових суцвіть на тонких стеблах в оточенні ажурного листя звуться тонколисті або мексиканські.