Кожному, хто вважає себе садівником з гарним смаком, варто звернути увагу на цю красуню. Вона дуже схожа на ромашку, тільки кольорову: блакитну, бузкову, рожеву, або білу - така ж вишукана, ніжна і водночас скромна. Мова про брахікома, насіння якої можна купити в розділі однорічних квітів. Це декоративна трав'яниста рослина сімейства Астрових родом з Австралії, Нової Зеландії, Тасманії, там вона вирощується як багаторічник, а в нас, через кліматичні відмінності, - як однорічна рослина. Брахікома не може похвалитися такою популярністю серед садівників як, наприклад, петунія або гвоздика, і дуже дарма, тому що своєю красою та універсальністю вона може скласти гідну пару будь-якій квітці у Вашому саду. Вона доречна скрізь: у підвісному кошику з ампелями брахікома виступить у ролі заповнювача - її круглі пухнасті кущики та численні квіти зможуть відтінити витончені стебла, що спускаються через край; у міксбордерах і рабатках вона теж буде дуже до речі, по-перше, через свій мініатюрний зріст, а по-друге завдяки тривалому, з червня по вересень, періоду цвітіння; в садових вазах або горщиках брахікомі навіть не будуть потрібні інші декоративні сусіди - так самодостатньо вона виглядатиме. У природі існує близько 50 видів брахікоми, у культурі особливою популярністю користуються два з них: іберисолістна (Brachycome iberidifolia) та багатороздільна (Brachycome multifida), обидві родом з Австралії. Іберисолістна брахікома є невисокими, сильнорозгалуженими кущиками усіяними маленькими, до 3 см в діаметрі, суцвіттями, схожими на ромашку, білого, рожевого, синього або лілового кольору. Листя лінійне, розсічене, яскраво-зеленого кольору, дуже зворушливе і ніжне.

 

Іберисолістна брахікома

 

У багатороздільної брахікоми суцвіття трохи дрібніше, а за здатність рости на кам'янистому ґрунті її охрестили гірською ромашкою.

 

Багатороздільна брахікома

 

Розмножують брахікому насінням, розсадним способом. У березні-квітні висійте насіння в ящики, злегка вдавлюючи у ґрунт, присипте річковим піском, накрийте склом і перенесіть у темне місце, підтримуйте температуру 20-22°С. Після закінчення тижня з'являться перші сходи, після чого ящики можна перенести на освітлене місце і знизити температуру до 18°С. Коли сформуються 2-3 справжні листочки, пікіруйте сіянці в розсадні ємності, горщики або касети. Через тиждень після пікірування підгодуйте брахікому мінеральними добривами із високим вмістом азоту. Через недостатнє освітлення розсада може витягнутися і полечити. Щоб цього уникнути, скористайтеся додатковим освітленням, знизьте температуру до 12-16°С, і коли висота рослин досягне 5 см, прищипніть верхівки. На постійне місце брахікому висаджують після закінчення заморозків, наприкінці травня-початку червня, витримуючи відстані між кущами 15-20 см. Брахікома – сонцепоклонник, але й у півтіні непогано почуватиметься. Прирослі рослини добре перенесуть несподівані похолодання до -5°С. Ґрунт для брахіком вибирайте легкий, пухкий, вологопроникний. У догляді брахікому невибаглива: за літо достатньо підгодувати рослини 3-4 рази комплексними мінеральними добривами, і не перестаратися з поливом, особливо під час посухи – застій води може спровокувати загнивання стебла. Наприкінці вересня у цієї кольорової ромашки визріває насіння і вона починає розмножуватися самосівом.

 

 

Важливо усвідомити, що збирання насіння для наступного року не доцільне, тому що гібриди перероджуються і не зберігають своїх ознак. Краще купувати насіння брахікоми заново, і насолоджуватися її невагомою витонченою красою ціле літо.