У попередній статті ми поговорили про те, за яким принципом вибирати насіння моркви для своїх потреб та до смаку. Але не торкнулися такої важливої теми як вибір насіння залежно від ґрунту. У цій статті надолужимо втрачене, а також постараємося відповісти на такі питання: як підготувати насіння до посіву, як обробити та удобрити землю.

 

Як підготувати землю та насіння моркви до посіву?

 

Реакція ґрунту

Почнемо з того, що моркви до вподоби легка, пухка, родючий грунт з нейтральною реакцією, ретельно очищена від каміння та бур'янів. На такому місці можна розраховувати на щедрий урожай у вигляді красивої, рівної як солдатики та яскравої моркви. Не засмучуйтесь заздалегідь, якщо знаєте, що на ваших грядках ґрунт кислий, важкий, глинистий. Все вирішуване. По-перше, кислотність грунту можна змінити, провівши вапнування, а полегшити і зробити його більш пухким допоможе внесення піску, а також мульчування (інформацією на цю тему рясніє інтернет і в цій статті ми не вдаватимемося в подробиці, щоб не втомлювати читача). А по-друге, селекціонери щодня спрямовують свої зусилля на те, щоб вивести не такі вимогливі до ґрунту гібриди моркви, і це обов'язково буде вказано на упаковці або в описі товару яскравими, великими літерами. Сортотип Шантане – це те, що вам потрібно! Наприклад, насіння моркви Курода Шантане F1, Колтан F1, Шантані F1, Болтекс F1 дають хорошу врожайність на важких ґрунтах. І навіть якщо ваш грунт має лужну реакцію, існують спеціальні засоби для її закислення.

 

Морква сортотипу Шантане Колтан F1

 

Місце розташування

Морква – овоч довгого дня і добре росте на освітленій ділянці. Так що ще з осені варто вибрати сонячне місце і перекопати його. Вносити органічні добрива краще також восени під час перекопування. Віддайте перевагу компоста або комплексним органічним добривам, замість гною. Навесні підживлення вже не знадобиться. Важливий момент при виборі посіву моркви - попередники. Добре, якщо раніше на цьому місці росли цибуля, помідори, огірки або картопля, і навпаки, погано садити моркву в тому самому місці кілька разів поспіль так як ділянка може бути заражена морквяною мухою.

 

Підготовка насіння

Обов'язковість цього етапу безпосередньо залежить від того, яке насіння Ви сіятимете на своїй грядці.

 

Не варто проводити додаткових пророщування, замочування та ошпарювання з насінням гібридів!

 

А ось із насінням сортової моркви можна провести нескладні дії щодо прискорення росту. Справа в тому, що насіння моркви тугосхоже і чекати появи паростків потрібно днів 30-40. Все через ефірні олії в оболонці насіння, яке уповільнює проростання. Як відомо, звичайна ефірна олія розчиняється в спирті (не наш варіант - можемо запросто спалити все живе, що є під оболонкою), в іншій олії (теж не підходить, тому що ми не готуємо морквяний крем), так само частково ефірну олію можна змити гарячою водою. Останній варіант найоптимальніший, але ще раз зверніть увагу - для сортового насіння! Загорніть насіння в чисту суху ганчірочку, оберніть кінці матерії гумкою, і опустіть отриманий мішечок під струмінь гарячої води (50ºС) на 1 хвилину, через хвилину вийміть і покладіть всю конструкцію на вологе блюдце до наступного разу. Повторювати такі дії потрібно протягом двох днів, три рази на день, вранці, в обід і ввечері, під час відпочинку насіння повинне знаходитися в мішечку, на вологому блюдечку, наприклад, біля батареї. Насіння різних сортів моркви, звичайно поміщають в окремі мішечки, щоб виросло щось конкретне, а не тільки швидке. Після таких контрастних замочування насіння висушіть на підвіконні до сипучого стану. Важливо! Прискорювати проростання насіння варто лише у двох випадках – триматися нема більше сил – тобто чекати 30-40 днів появи сходів не хочеться, а ще тоді, коли ви точно впевнені, що заморозки не повернуться у ваш регіон.

 

Насіння у моркви дуже дрібне, взяти пальцями окремо один жарт практично нереально. А їх треба висіяти, та ще й не загуснути! Досвідчені городники рекомендують змішати насіння з піском, або, безпосередньо перед посівом, приготувати негустий киселик з картопляного крохмалю і всипати туди насіння, ретельно перемішати і вилити субстанцію, що вийшла, прямо в борозенки тонкою цівкою через лійку для поливу кімнатних квітів.

 

Другий спосіб «посіву» досить оригінальний і вже за одне це варто його випробувати. Зовсім інша справа, якщо насіння дражоване дбайливим виробником, тобто кожне насіння моркви, як глазур'ю, покрите спеціальною сумішшю з поживних речовин та засобів захисту від шкідників. Брати пальцями і висівати такі кругляшки зручніше, а їхнє яскраве забарвлення допоможе скоригувати густоту посіву.

 

У наступній статті ми продовжимо знайомитися з нескладними, але не завжди очевидними особливостями вирощування моркви і розглянемо такі питання: як доглядати морквяні грядки і як захищати їх від морквяної мухи та інших шкідників.

 

Гарного Вам настрою та творчого підходу у будь-яких починаннях.