Вирощування декоративних рослин із насіння - захоплюючий процес, який з експерименту здатний перерости в хобі або навіть додатковий заробіток. Вартість готової квітки у вазоні, особливо рідкісної та екзотичної, значно вища, ніж вартість пакетика насіння+ грунт+ горщик+ підживлення. Втім, не важливо, чи Ви вирощуватимете рослини на продаж, чи для озеленення свого будинку - задоволення від процесу гарантоване, а користь очевидна кожному. Головне, дотримуйтеся основних та індивідуальних правил догляду за своїми зеленими вихованцями і заздалегідь наберіться терпіння, тому що швидко і без клопоту сходить тільки бур'ян.

 

Які саме вирости квіти?

Вдома, перед походом до магазину насіння з'ясуйте для себе кілька запитань:

  • які рослини Ви хочете вирощувати: декоративно-листяні або квітучі, ампельні (зі стеблами, що звисають) або компактні, екзотичні чи звичні?;
  • як багато часу та сил Ви зможете віддавати догляду за зеленими улюбленцями?;
  • як часто і як надовго ви їдете з дому, тобто. чи залишатимуться Ваші квіти без нагляду \ поливу \ провітрювання?;
  • де Ви плануєте розмістити вазони з квітами, а саме яка орієнтація біля вікон: південна, східна, північна чи західна: від цього залежить кількість світла та тепла на підвіконні.

 

Толковий продавець-консультант інтернет або фізичного магазину поставить Вам ті ж питання, щоб допомогти з покупкою, і Ви вже будете підготовлені замість того, щоб судомно згадувати про вікна або обмірковувати поєднання ампельних гілок з шафами на кухні. Намагайтеся випереджати ситуацію, і тоді зможете бути впевнені в успіху будь-якої справи!

Декоративно листяні рослини при грамотному догляді цілий рік радуватимуть зеленню листя, втім, деякі види, наприклад, колеус, мають таку безліч яскравих забарвлень, що квіти там просто зайві. У квітучих рослин є період росту, цвітіння та спокою. І навіть якщо цвітіння триватиме зовсім недовго, повірте, це видовище назавжди залишиться у Вашій пам'яті!

Ампельні (кучеряві, лазаючі, стелиться рослини) вимагають вільного простору, їх рідко вирощують на підвіконні, зате для декорування стіни, створення зеленого куточка, оплетення решітки, що затіняють, або на балконі в підвісному кошику немає кращих претендентів! Ампелі використовують як рослини, що заповнюють, у поєднанні з іншими, більш компактними видами.

Екзотичним видам рослин можливо доведеться створювати специфічні умови життя: високий рівень вологості, додаткове підсвічування, часті підживлення тощо. Критично оцініть свої сили та можливості, і пам'ятайте, що краще виростити на підвіконні квітучий та повний сил кущ пеларгонії, ніж засушену колумнею, яка так жодного разу і не зацвіте. Стараннями селекціонерів ринок кімнатних квітів наповнюється рослинами, які практично не вимагають догляду, занапастити їх можна тільки скинувши з 10-го поверху вазоном вниз, та й то велика ймовірність, що нелюбимий вихованець приживеться на найближчій клумбі. Але в період від насіння до повноцінної дорослої рослини від Вас все одно знадобиться певна частка турботи та уваги. Так що дерзайте!

Визначте, які у Вашому будинку вікна, тому що від їхньої орієнтації залежить кількість сонячного світла, яке потрапляє на підвіконня, та добове коливання температури. Північні вікна залиште для тіньовитривалих рослин: каменяломка, каланхое, монстера, паслін, папороті, пасифлора, цинерарія, цикламени, драцена. Південні, найсонячніші та найспекотніші вікна підійдуть кактусам та іншим сукулентам, кавовому дереву, алоє, абутилону, банану, авокадо, стрілиції, фініку, олеандру. Вікна східної орієнтації стануть добрим притулком для більшості декоративних кімнатних рослин. На західному підвіконні краще розмістити гризелінію, камею, лівістону китайську, шефлеру, юкку, фінікову пальму.

При бажанні та необхідності південні вікна можна притінити фіранками, а вікна з нестачею світла та/або в похмуру погоду висвітлити люмінесцентною лампою. Квітучі рослини вимагають більше світла, ніж декоративно листяні, те саме стосується і рослин з строкатим різнобарвним листям у порівнянні із зеленими.

 

Строки посіву насіння квітів

Теоретично, насіння кімнатних рослин можна висівати цілий рік. Але якщо піти шляхом найменшого опору, тобто за матінкою природою, то все-таки промені зробити це навесні. В цьому випадку рослини зміцніють, отримають багато сонячного світла, краще підготуються до пересадки взимку. З будь-якого правила є винятки, так що читайте інформацію щодо конкретного виду рослин і дотримуйтесь інструкцій.

 

У чому вирощувати розсаду із насіння квітів?

Потрібно буде спорудити тепличку: нехитра конструкція зі скла або плівки, посуд з насінням та теплого сонячного підвіконня. Як тару можна використовувати стаканчики, горщики, а також прозорі коробочки з супермаркету, в які в кондитерському відділі зважують тістечка та інші смачні тортики))) Для зручності квітникарів існує така краса, як торф'яні таблетки (підходять для поштучної посадки насіння рослин, які погано переносять пересадку). Дрібне насіння висівайте в миску, попередньо змішавши його з піском, і сійте так, ніби солите суп, а велике можна посадити в окремі горщики, які потім потрібно знову ж таки накрити склом або прозорою плівкою. Не забувайте провітрювати свою розсаду і витирати конденсат, що накопичився, на поверхні скла.

 

Ґрунт для насіння квітів

Суміш торфу та піску задовольнять усі потреби Ваших посівів, а ось вже готову суміш для вирощування розсади кімнатних квітів використовувати не варто, тому що рівень поживних речовин у ній занадто високий і може негативно позначитися на розвитку рослини. Попередньо прожарите в духовці або мікрохвильовій печі підготовлений субстрат. Річковий пісок або чистий вермикуліт підійде для тих видів рослин, яким можна проводити позакореневе підживлення. Шар покриваючого грунту, повинен дорівнювати розміру насіння, а для рівномірного розподілу можете скористатися ситом, наприклад, маленьким чайним.

Надалі Ви пересадите Ваші рослини в ґрунт, який підходить для конкретного виду переважно це суміш.

 

Подальший догляд квітів

Загалом далі Вам потрібно буде обприскувати або акуратно поливати молоді паростки, протирати запотіле скло, провітрювати теплички. Потреби у теплі, освітленні, поливі відрізняються у сімействі, а й у вигляді у різних рослин. Особливі труднощі у новачків трапляються з поливом - важко визначити достатню кількість води та подолати пристрасне бажання дати якомога більше гарного та корисного своїм вихованцям. У такому випадку скористайтеся звичайною аптечною піпеткою – пари крапель для одного паростка буде достатньо, а винятки та особливості шукайте на упаковці. До речі, корисне зауваження: не викидайте упаковку від насіння, а ще краще, прикріпіть її на тепличку з рослинами, вона послужить Вам підписом, що росте, і шпаргалкою з інструкціями. Ще добре б вести спеціальний щоденник, який може згодом стати Вам у нагоді: фіксуйте в щоденнику дату посіву, умови утримання, частоту поливу, день і рівень схожості насіння. Своїми зауваженнями і спостереженнями можна буде ділитися з такими ж початківцями або досвідченими квітникарів.

 

Практична частина вирощування квітів із насіння

Щоб не бути голослівними, розглянемо весь процес вирощування на прикладі кавового дерева. У магазині gryadka.in.ua є насіння кави арабіка, пакетик виглядає ось так:

 

 

Згідно з логікою, підкріпленою інформацією з упаковки та інтернет-форумів, виходить ось яка картина:

  • рослина родом з тропіків, а значить їй буде потрібне сонячне світло у великій кількості, але не прямі палючі промені, а розсіяні. Тому, вибираємо західні та східні вікна, можна також південні, але в останньому випадку розмістимо горщики з деревом не на підвіконні, а на столику біля вікна або на спеціальній підставці для кімнатних квітів. На деяких сайтах радять досвічувати дерево кави люмінесцентними лампами, але інші форумчани-квіткарі з успіхом обходяться і без цієї міри;
  • рослині знадобиться рясний полив, особливо у весняно-літній час, але без фанатизму. Отже, залишати кавове дерево без нагляду не бажано, а для підтримки рівня вологості можна рослину обприскувати з пульверизатора, але не в період цвітіння, інакше квіти швидко в'януть;
  • у рослини добре розвинена коренева система, а значить горщик для постійного місця проживання потрібно буде вибирати високий та широкий;
  • ґрунт для арабіки потрібен з кислою реакцією. Якщо складати самим, то підійде суміш дернової, листової землі та річкового піску у співвідношенні 1:2:1, а якщо захочете взяти готову в магазині, тоді віддайте перевагу ґрунту для азалій або гортензій. Дренаж на дно горщика обов'язковий!

 

Це все висновки для подальшого догляду за кавовим деревом, а поки займемося посадкою насіння на розсаду:

У пакетику насіння 10 шт. Як тепличку використовуємо ось такий харчовий контейнер:

 

Посадимо їх у суміш із дернової землі піску та торфу взятих у співвідношенні 1:2:2.

На дно контейнера укладемо і розрівняємо трохи ґрунту, зверху насіння, на відстані 3-4 см один від одного плоскою стороною вниз, трохи вдавимо і поллємо теплою водою.

Пам'ятайте для поливу та обприскування кавового дерева краще використовувати відстояну воду кімнатної, або навіть на пару градусів вище температури (можна банку з водою поставити на сонячне підвіконня перед поливом). У теплому місці 20°C, сходи з'являться через 1,5 місяці. Провітрюйте грядки і протирайте конденсат, а якщо використовуєте скло, то перевертайте його іншою стороною.

Отже, довгі місяці вже минули, а потім ще трохи часу, і у Ваших паростків вже з'явилося 2 або 3 пари листочків, тоді сміливо можете розсаджувати їх в окремі горщики діаметром 7-8 см, притініть до вкорінення і виставте в місце з припливом свіжого повітря , але не на протязі.

Кімнатна квітка, вирощена особисто Вами - це чудовий подарунок для близької людини, та й власному інтер'єру він додасть шарму, індивідуальності та душевного тепла.