Виростити шикарний урожай – це півсправи, його потрібно ще вчасно та правильно зібрати, а після – грамотно зберегти. Звичайно ж, на користь агронома будь-якого масштабу зберегти капусту кількісно - якнайбільше кочанів, придатних до вживання\продажу, та якісно - з мінімальними втратами харчової цінності. Під час зберігання в капусті відбуваються складні біологічні та фізіологічні процеси, які зрештою позначаються на її якості. За оптимальних умов зберігання навіть через 6-8 місяців смакові та харчові показники будуть на висоті.

 

 

Сорти та гібриди капусти для зберігання

Для тривалого зберігання відбирають середньостиглі та пізньостиглі сорти та гібриди білокачанної капусти, такі як: Агресор, Скіф, Адаптор, Новатор, Леннокс, і тд. - вміст вологи в них нижчий, ніж у ранніх сорах, листя жорсткіше, з частим жилкуванням та високим вмістом клітковини. За сприятливих умов вони можуть зберігатися до 8-9 місяців без втрат смакових та харчових якостей.

 

Правильне зберігання починається з городу

Агротехніка та погодні умови можуть значною мірою вплинути на лежкість капусти. Дощ або рясний полив перед збиранням урожаю зробить качани пухкими та малопридатними для зберігання. Внесення збільшеної дози фосфорних і калійних добрив допомагає краще зберегти зібраний урожай, а ось з азотними добривами ситуація навпаки - краще менше та краще, від надлишку азоту листя капусти стає нещільним і легко уражається хворобами. Через передчасне збирання (недозрілі голівки) агроном ризикує отримати капусту, що зів'яла, в сховищі, а запізніла обернеться розтріскуванням кочанів. Все гаразд вчасно. При післязбиральній обробці варто відразу ж відбракувати пошкоджені хворобою або шкідниками качани, а також качани з механічними пошкодженнями або обмороженням, оскільки вони дуже легко стають осередком зараження для здорової продукції. Якщо верхнє криюче листя в порядку, то їх можна залишити як захисну обгортку, оптимальна довжина качан для зберігання - 3 см.

 

Власне, правила зберігання

Зберігають капусту насипом не вище 3 метрів, щоб забезпечити доступ повітря до нижніх шарів, контейнерах або ящиках-клітях. Укладають качани качан вгору, не дуже щільно.

Три ключові моменти для грамотного зберігання капусти - це температура, вологість та циркуляція повітря. Під час зберігання капуста "дихає" - поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ. Значить потрібно забезпечити доступ першого і виведення другого, інакше капуста згниє або задихнеться (згадався почорнілий качан капусти в поліетиленовому пакеті на нижній полиці холодильника, добре зав'язаний, міцно). У сховищі проводять регулярну вентиляцію та забезпечують циркуляцію повітря.

Температура у сховищі має бути в межах 0°С +1°С. При її зниженні є ризик обмороження листя, а при підвищенні - збільшується "дихання" капусти і вироблення тепла. Перегріту капусту дуже важко охолодити якісно, оскільки існує ризик замість добра створити конденсат в окремих ділянках приміщення і між листям. Чи варто говорити, що зайва волога – це рай земний для шкідливих мікроорганізмів?

Відносна вологість у межах 85-90%. Сухе повітря (70-80%) спровокує висихання, тобто втрату товарної маси качанів, а ось надмірна вологість знову ж таки зацвіте сірою або білою гниллю.

Втратити товарний вид капуста може через такі хвороби: сіра гнилизна, судинний бактеріоз, мокра бактеріальна гнилизна і чорна плямистість листя. Профілактика, дезінфекція приміщення та ретельний відбір непошкоджених качанів на зберігання допоможуть уникнути розчарувань.

Чимось рекомендації щодо зберігання капусти нагадують температурний режим для немовлят, тільки цифри різні - перегрівати не можна, тому що порушитися все - від сну, до травлення, а якщо замерзне, то захворіє... І в тому і в іншому випадку важко і страшно, що не впораєшся, тільки на початку, а потім розумієш, що природа має логіку і краще цій логіці не суперечити, навіть якщо селекціонери всього світу стверджують, що їм вдалося підкорити природу своїй волі. Купити хороше насіння овочів і виростити з них урожай з добірними характеристиками не так вже й складно, якщо робиш усе з любов'ю та совість. Нехай Ваші зусилля не пропадають даремно, нехай Вам буде чим пишатися під час збирання врожаю, його зберігання чи заготівлі.

 

Усього Вам смачного та корисного!