Аж до XVI століття морква вважалася делікатесом і була доступна лише знаті та вищому стану. Зараз вона стала настільки звичною на кожній кухні, а різноманітність насіння моркви така велика, що в це віритися важко. Але незважаючи на те, що морквою в салаті зараз нікого не здивуєш, її десь треба взяти, і ця стаття допоможе тим, хто вирішив вирощувати моркву на своїй ділянці. Ми постараємося розібратися, яке насіння моркви варто придбати, щоб вона сподобалася всім членам сім'ї і їх не довелося вмовляти з'їсти корисних вітамінів, а також в особливостях агротехніки, збирання врожаю та зберігання коренеплодів. Потрібно буде відповісти на такі запитання:

 

  1. Яку посадимо моркву, ранню чи пізню?
  2. Де і коли купимо насіння моркви?
  3. Де посадимо і як підготуємо ґрунт для насіння моркви?
  4. Як обробимо насіння моркви перед посадкою?
  5. Як посадимо?
  6. Як доглядатимемо?
  7. Коли можна похрумтіти свіжою морквиною?
  8. У чому полягає правильне збирання та зберігання врожаю.

 

Яке насіння моркви вибрати для своєї ділянки

Виходячи з того, що морква на кухні потрібна завжди - і взимку, і влітку, варто посадити відразу кілька сортів, що відрізняються за строками дозрівання, так ви забезпечите собі безперебійне надходження вітамінів зі своєї грядки. За термінами дозрівання моркву ділять на ранню та середньостиглу, третьої градації у звичному розумінні немає. Але при відвідуванні магазину насіння (інтернет або фізичного) ви все ж таки зіткнетеся зі згадкою ультраранньої, свіжої пізньої тощо моркви. Тому з'ясуйте з самого початку собі пару істин: морква буває ранньої і середньостиглої, рання годиться для вживання у свіжому вигляді і переробки, а другу можна зберігати в льоху, холодильнику і так далі до наступного врожаю. Усю моркву, і ранню, і середньостиглу, сіють наприкінці квітня, а збирають урожай по-різному: ранньої - вже починаючи з кінця червня-початку липня, а середньостиглої - у вересні-початку жовтня.

До ранніх сортів відноситься морква Каріні F1, Байон F1, Роял Шансон, Лагуна F1, Абако F1 та багато інших. Рання морква солодка, м'яка, деякі сорти мають карамельний смак, з неї готують цукати, муси, роблять начинку для солодкої випічки, додають до салатів і хрумтять просто так. Вважається, що коренеплоди з округлим, тупим кінчиком солодші за гострі. Сіють ранню моркву у квітні, коли мине загроза заморозків, а наприкінці червня-початку липня вона готова до вживання. Для отримання надраннього врожаю віддайте перевагу моркві Байон F1 або Каріні F1.

 

Надрання морква Каріні

 

Якщо під час вирощування у морквин оголилися плічка (земля осіла, і верхівка коренеплоду стала видна сонечку і вам особисто), то такий урожай швидше за все втратить насолоду і навіть може віддавати гіркуватістю. Постарайтеся не допускати оголення підземної красуні і швиденько присипте землею, якщо це все ж таки сталося.

 

Пізня морква твердіша за ранню, придатна для зберігання, містить багато цукрів і сухих речовин у коренеплодах. До речі, таємничі сухі речовини в моркві - це мінерали, вітаміни, клітковина, тобто все те, що є в коренеплоді крім води, цей показник важливий при приготуванні цукатів з овочів та фруктів, а також при сушінні та приготуванні концентрованої пасти, наприклад, із томатів. Пізню моркву також садять у квітні або під зиму. При правильно організованому зберіганні морква пролежить без значної втрати вітамінів до врожаю. До найсмачніших пізніх морквин відноситься сортотип Нантський (в інтернет магазині це насіння моркви НантесТип-Топ F1, Нантес Скарлет F1, Монтана F1).

 

Пізня морква Монтана F1

 

Необхідність поділу на сортотипи виникла через велику кількість сортів і гібридів, головним критерієм для класифікації служить форма, довжина коренеплоду та їх насолода. Існує близько 10 сортотипів моркви: паризька каротель, амстердамська, нантська, берлікум, шантани, імператор, флакке та їх комбінації.

 

Де і коли купити насіння моркви

Найбільший вибір насіння овочів, квітів та пряних трав взимку. При покупці обов'язково зверніть увагу на упаковку - крім яскравої картинки та поетичних описів там має бути зазначений термін придатності - насіння моркви зберігає схожість протягом одного-двох років, уважно прочитайте опис та особливості вирощування овочів, не беріть заздалегідь невідповідне насіння. Для незнайомих сортів моркви деякі городники радять провести вдома пробу схожість, тобто. висіяти в ящик зі звичайною землею все насіння і подивитися на кількість росточків, що з'явилися. Завдяки такому ходу ви підстрахуєте себе від невдачі і вчасно зможете купити інше насіння моркви, більш схоже та дружне. Якщо сорт вам знайомий і любимо всіма членами сім'ї - вдалих посадок. Але не бійтеся експериментувати, адже з-під рук сучасних селекціонерів щороку виходять шедеври городніх культур, можливо в одній із незнайомих досі вам пачок насіння ховається воістину делікатес!

 

У наступній статті досліджуємо питання про вибір місця для грядок з морквою, а також про передпосадкову підготовку насіння та ділянки.

 

Шикарного Вам урожаю та помаранчево-морквяного настрою!