Посадка насіння моркви та подальший догляд за грядками

Морква – коренеплід спартанський і може перенести невелике похолодання. Наш клімат (помірно континентальний) дозволяє сіяти насіння моркви наприкінці квітня, 25 – 28-го числа.

Земля на грядці під моркву має бути розбита від кірки і добре зволожена. Рядки неглибокі, але і не дрібні, можна зробити садовим розпушувачем або будь-якою палицею, що попалася під руку. 2-3 см завглибшки і 15-20 см між рядами. Посіяне насіння потрібно відразу ж закласти в землю, прямо так, руками, гарненько прихлопнувши зверху. І знову полити, тільки не зі шлангу, а краще з садової лійки.

 

Більше, крім поливу, нічого від вас не потрібно. Аж до появи сходів. Коли можна буде чітко відрізнити моркву від бур'янів, починайте проріджування. Перед проріджуванням обов'язково полийте грядки. Залишайте відстань між росточками приблизно 3-4 см. Зайве висмикуйте вгору, щоб не пошкодити кореневу систему морквин, що залишилися в землі. Заняття це, треба сказати, не для людей зі слабкими нервами! Адже паростки настільки дрібні, а нетреновані пальці настільки

швидко втомлюються від напруги, що велика спокуса закинути все, як є.

 

Але проріджування - це дія на перспективу, і ваш витрачений час і сили сторицею повернуться восени і взимку, коли думати про те, як поповнити асортимент вітамінів на обідньому столі не доведеться, адже вона, рівна, велика і соковита своя морквина! Або ж заздалегідь, ще в момент висіву, вживіть заходів для того, щоб не загустити посадки. Про це ми говорили у попередній статті (Вирощуємо шикарну моркву. Частина 2).

 

Головний ворог моркви

Крім бур'янів найстрашнішим шкідником для моркви є морквяна муха.

 

 

Це жах городника може запросто знищити весь урожай і навіть переселитися з уцілілими коренеплодами в льох, щоб попирати і там. Із загальної маси порад та досліджень з приводу боротьби з морквяною мухою випливає наступне:

  • дотримуватися сівозміни - тобто на тому самому місці не вирощувати моркву 2-3 роки (адже якщо в попередньому врожаї морквяна муха завелася, змініть місце);
  • садити моркву потрібно обов'язково на сонячному місці, але так, щоб вона добре провітрювалася, тобто створити теплий, але сухий мікроклімат;
  • посіви моркви не загущати і проредити: перший раз у фазі одного-двох справжніх листків, другий - 3-4-ех;
  • регулярне прополювання і підгортання моркви (у спокійній землі мусі звичайно зручно та затишно відкладати яйця, а отже потрібно створити незручні умови);
  • полив частий, але помірний, щоб і моркви не зашкодити посухою та мухі створити болото;
  • добре, якщо поряд з морквою ви посадите цибулю чи часник, так само корисними та красивими сусідами для моркви стануть чорнобривці – вони приваблюють комах-ворогів мухи;
  • один із найпростіших і найдієвіших способів обробки, коли коренеплід вже розвинувся і будь-яку хімію використовувати небажано, а з мухою боротися потрібно, - запилення бадилля деревною золою. З марлевого відрізу зробіть щось на зразок мішечка і насипте туди деревної золи, через дірочки в тканині, як через сито трохи припудріть морквяні грядки. Злегка! Деревна зола також ще й джерело калію. Калій сам по собі – це добре, але його надлишок чи порушення пропорцій у добриві – не дуже.

 

Пам'ятайте так само про те, що дуже і дуже бажано, під час прополювання і підгортання не оголювати коренеплід, інакше морква стане гіркою.

 

Полив.

Для моркви важлива вода, на всіх етапах її зростання, від насіння до повноцінного овочу і нерегулярний полив може бути настільки ж згубним для майбутнього врожаю, як і надмірне затоплення. Але ж ми з вами прагнемо зворотного, а саме отримати найшикарніший урожай і порадувати свою гордість, а значить і до цього моменту маємо підійти підготовлені теоретично. Отже, правила поливу моркви:

  • посів насіння проводимо тільки в добре зволожену землю, після посіву знову ж таки поливаємо грядки з лійки, методом дощування;
  • намагаємося підтримувати постійну вологість ґрунту протягом усього зростання моркви;
  • у період від сходів до набору зеленої маси кількість поливів приблизно така: три поливи на тиждень із середнім розрахунком піввідра води на 1 м2. Частота та кількість води коригуйте за погодою (дощі, сильна спека тощо);
  • у міру дозрівання коренеплодів витрату води збільшують, а кількість поливів можна зменшити: один полив на тиждень, 1 відро води на м2;
  • за 2-3 тижні до збирання врожаю поливи варто звести до мінімуму.

 

Чим годувати?

Морква добре відгукується на підживлення мінеральними добривами (азот, фосфор і калій) Використовуйте спеціальні склади для коренеплодів, тому що зрушення в ті чи інші сторони відіб'ються не тільки на зовнішньому вигляді та смаку моркви, але і на її лежкості. Добриво Скотс Еверіс містить оптимальне співвідношення азоту, фосфору та калію для цих цілей.

 

Коли можна їсти?

Їсти свою морквину можна буде… А давайте порахуємо!

  • надрання морква Байон F1, з опису «..дозрівання настає через 60 днів з моменту появи сходів. Гладкі і блискучі коренеплоди..». Звідси випливає, що: кінець квітня + місяць на сходи + 2 місяці на дозрівання = у липні можна їсти повноцінну вітамінну моркву Байон.

 

 

  • рання морква, наприклад морква Ред Кор F1, з опису «..дозріває через 110 днів після посіву..», тобто. через 70-80 днів після появи сходів. Звідси випливає, що: кінець квітня + місяць на сходи + 2-2,5 місяці на дозрівання = у середині липня-серпні слідча і соковита морква Ред Кор ляже на обідній стіл як салат.
  • пізню і середньопізню моркву теж можна потихеньку висмикувати влітку. Коренеплодам, що залишилися, від цього тільки краще-місця для зростання стане більше. Наприклад, морква Рідко F1.

 

 

Рання морква не підходить для зберігання, тому відкладати її збирання до осені не варто. Літо - саме час вжити її повністю і отримати максимум користі. Основний збір пізньої моркви припадає на кінець вересня - жовтень, до настання холодів. Обморожена морква так само, як і пошкоджена, не зберігатися і повинна бути вжита в їжу або перероблена відразу.

 

А ви знаєте, що морква була улюбленим овочом Мерлін Монро? Вона навіть жартувала: "Думаю, що в душі я - кролик!" Голівудської слави не обіцяємо, а от із гарним урожаєм у вас все обов'язково скластися, якщо приступите до справи з душею та знаннями. Виберете з каталогу відповідне, на ваш погляд, насіння моркви і замовте їх доставку зручним для себе способом.

 

Сонячного настрою та міцного здоров'я!