Зелений колір дуже заспокійливо діє на нервову систему і якщо у Вас немає можливості закотити вдома капітальний ремонт, то для відволікання та розваги можна спробувати виростити на своєму підвіконні цілу купу всього гарного, корисного та ароматного. Мова звичайно ж про пряні трави на кухонному, і не тільки, підвіконні. До речі, через величезний список всілякої зелені, підвіконь дійсно може знадобитися багато: в домашніх умовах можна виростити кріп, петрушку, крес-салат, селера, базилік, майоран, чебрець, шпинат, гірчицю, мелісу, чабер, бораго або огіркову траву, розмарин, орегано, шавлія, м'яту і звичайно ж усіляку цибулю з часником. Якісне насіння всього вищезгаданого варто замовити в інтернет магазині Gryadka.in.ua через форму замовлення або за телефоном: +38 (095) 383-01-10.

 

Особливості вирощування

 

Додаткове висвітлення

У всякої справи є свої хитрощі, і вирощування зелені на підвіконні теж має секрети і основний з них — додаткове освітлення. Усьому живому потрібне світло, а рослинам тим більше, тому що для них він – джерело не тільки тепла, а й зростання – процес фотосинтезу неможливий у темряві. Підсвічують рослини з таким розрахунком, щоб сумарний час складав 12-15 світлих годин. Джерелом світла у разі може бути люмінесцентна лампа білого і денного світла, підвішена з відривом 15-20 див від підвіконня, кількість світла - 200-300 Ватт на 1 м2, тобто. на підвіконня розміром 30 см на 1м знадобиться 1 штука на 60-90 Ватт.

Вирощувати зелень можна із насіння або вегетативно. У першому випадку вибираємо насіння та оформляємо замовлення в інтернет магазині Gryadka.in.ua, а у другому - визначаємося з найбільш підходящим для Вас способом:

  • Живцювання, тобто поділ росточками, які в стаканчику з водою пускають корінець - правда не всі пряні трави швидко роблять, так що доведеться набратися терпіння (майоран, базилік);
  • Висадити в горщик коренеплід, викопаний на грядці або куплений у супермаркеті (селера, петрушка);
  • Купити у відділі свіжих овочів готову зелень у контейнері, вона продається разом із корінцями та грудочкою субстрату та пересадити будинки у просторий вазон (кінза, кріп, петрушка, м'ята, чебрець, руккола, базилік, салат, материнка);
  • Перетворити на кімнатні рослини прянощі зі своєї грядки, варіант для зими наприклад.

Купуючи насіння пряних трав, віддавайте перевагу раннім або ультрараннім сортам та гібридам, перевіряйте термін придатності на упаковці та уважно читайте інструкцію.

Сіяти насіння пряних трав можна відразу у великі, 1-2 літрові і краще пластмасові, горщики, або ж в одноразові стаканчики з наступним пікіровкою. Субстрат можна купити в спеціальному магазині, або ж зробити самим із суміші біогумусу та кокосового волокна. Так само не варто забувати про дренаж, керамзит або гравій, продається там же, у садівницьких магазинах.

Збирання врожаю, тобто перший зріз у кожної окремої рослини настане в різний час, на упаковці виробники зазвичай вказують таку інформацію, так що запасіться терпінням і не забувайте включати додаткове освітлення своїм паросткам. До речі, для лампи можна передбачити таймер, який автоматично включав би світло вранці, скажімо, з 7:00 до 11:00 і ввечері, з 16:00 до 20:00.

 

Полив та підживлення

Полив буде залежати від сезону і саме рослини: взимку потреба у воді нижче, ніж навесні, коли сонце довше світить на підвіконня. Спочатку, коли росточки тільки набирають силу, особливо стежте, щоб не залити їх, оскільки висока ймовірність розвитку хвороби. Можна скористатися обприскувачем, щоб листям теж дісталася волога. Потреба у підживленні теж індивідуальне питання, яке простіше з'ясувати для кожного окремо обраної Вами культури, ніж виводити загальне правило, з якого буде сотня винятків.

 

Отже, коротко за списком:

Кріп дуже любить вологу і сонячне світло, а також слабокислий грунт, холодостійкий і чудово відреагує на переселення на балкон, поступаючись місцем іншим, більш теплолюбним культурам. На зріз буде готовий приблизно через 4-5 тижнів, стебла заново не відростають, тому для безперервного врожаю потрібно підсівати нове насіння кожні 3 тижні.

До появи сходів вазони з петрушкою краще тримати в темному місці, а потім прорідити. Після першого зрізу буде корисно підгодувати цю зелену красуню мінеральними добривами. Петрушка невибаглива ні до субстрату, ні до освітлення, ні до температури і може скласти компанію кропу на балконі.

Крес салат може рости навіть на вологій серветці (відмінний компроміс між манікюром та зеленим хобі), сходи з'являться вже на п'ятий день. Невибагливий, може обійтися без підгодівлі, швидко росте, але також швидко і переростає, тому не затягуйте зі зрізанням, а для обороту насіву підсівайте кожні 2 тижні.

Селеру можна висадити коренеплодами: швидший спосіб, але не довговічний, так як корінь незабаром випустить насіннєву стрілку і це не найкращим чином позначиться на якості зелені; або насінням: проростає воно значно довше, але в цьому випадку врожай Вам забезпечений приблизно на рік при правильному догляді. Селера любить світло і родючий грунт. Вирощена з насіння селера не так по-спартанські скромна, як з коренеплоду.

Базилік буває фіолетовим та зеленим, і обидва відмінно пристосовуються до домашніх підвіконних умов. В інтернет магазині gryadka.in.ua можна купити насіння фіолетового базиліка Темний опал F1 або Червоний рубін F1, а також зеленого Містер Барнс F1 (прямо як у Хемінгуея). Світло, полив, хороший дренаж і грунт з добривом - і на Вашому підвіконні запашить-розпуститися ця красива та корисна рослина. Пам'ятайте, що з моменту цвітіння базилік не придатний в їжу. Оптимальна температура для гарного росту зелені 20-25°С, при температурі нижче 12-15°С у листя псуватися смак, пропадає аромат.

Майорану для зростання взимку досвіток може і не знадобитися, зате до грунту і поливу він вимогливий, і важко переносить нестачу вологи. Його молоде листя, пагони та квіткові бруньки стануть родзинкою Ваших м'ясних та рибних страв, салатів та супів. Варто зауважити, що майоран, що пишно розрісся, дуже декоративний, а значить крім гастрономічного застосування, може використовуватися як прикраса Вашого підвіконня. Розмножується майоран розподілом куща, насінням та живцюванням. Придатний для вирощування цілий рік.

Тимьян гарний і відлякує комах, і в кулінарії має своє законне місце серед прянощів. Все, що потрібно для успішного вирощування чебрецю на домашній грядці - це сонячне підвіконня, вазон з дренажем і можливо добавкою вермікуліту, помірний полив і позитивний настрій. Цвіте чебрець дуже красиво, а якщо провести рукою по кущі, Вас огорне пряна хмара його аромату.

Вирощування бораго (інші назви: бурачник, огіркова трава) позбавляє депресії, меланхолії та налаштовує на позитивне сприйняття світу. Соковита трава нагадує свіжий огірок і в природних умовах припадатиме до столу якраз ранньою весною, коли зимова похмура погода та авітаміноз підточують наш настрій та самопочуття. Бораго дуже холодостійкий, тому, якщо місця в будинку мало, його сміливо можна перенести на балкон. Прекрасно приживається, невимогливий, витривалий, розмножується насінням, цвіте красиво та вишукано, але через свою живучість та швидке розростання може здичавіти і перетворитися на бур'ян.

Розмарин - багаторічник і досить популярна пряність в останні роки, відносно примхливий, так що почати свої ботанічні експерименти краще з дорослої рослини, яку можна купити зі спеціалізованого садівничого магазину. Розмарин не переносить перепадів температур, любить багато сонця та помірний полив. Перелити у випадку з розмарином гірше, ніж недолити. Розмарин обрізають, пересаджують, підставляють під сонечко або штучне світло, і в таких милих турботах споріднюються з ним на багато років. Грунт рослина віддає перевагу нейтральній або слаболужній реакції, вазон з отвором для зливу зайвої води і обов'язково дренаж.

Італійська кухня пахне материнкою, окрім інших приємних домішок ароматів. Материнка, вона ж орегано, вимагає світла, любить вологу і поживний ґрунт. Щоб продовжити насолоду її зеленню, зав'язі квітів краще зрізати, тому що після цвітіння стебла дерев'яніють, а листочки стають менш ароматними. Полив помірний, дуже обережні спочатку, тому що тонюсенькі стеблинки легко можна пошкодити. Материнка багаторічна рослина, розмножується насінням або розподілом куща.

 

Ось такий довгий список пряних трав вийшов, але уважний читач помітить, що він не повний, бо є ще гірчиця, м'ята, меліса та інші запашні рослини. Але про них поговоримо у окремій статті. Насіння всіх згаданих рослин Ви можете замовити на сайті Gryadka.in.ua, або за одним із номерів телефону у розділі “Контакти”. І не згаданих, до речі, також.

 

Вирощування зелені в домашніх умовах приємне творче заняття, яке через безліч плюсів (красиво, результативно, ароматно і корисно) з експерименту може перетворитися на справжню пристрасть. Бажаємо Вам впевненості у своїх силах, терпіння та шикарної зелені.